Nowy rząd będzie rewelacyjny. Jego program jest jedynie słuszny, a przyszłe sukcesy są tylko kwestią czasu. Uczciwość, oddanie sprawom Polski oraz bezinteresowność jego członków, aż bije po oczach.
O tym, że jest przełomowy, świadczy fakt, że powstał niemal dokładnie w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Tak, jakby miał zaświadczyć, że licznie reprezentowani w koalicji rządzącej byli działacze partii komunistycznej, teraz zrobią dla kraju coś "dobrego". Nie będą już halsować w stronę Moskwy, ale w kierunku Niemiec oraz Unii Europejskiej. Zamiast salwy z milicyjnych karabinów, na swoich przeciwników wyślą prokuratorów i sędziów. Pękam z ciekawości, czy po przejęciu mediów publicznych, prezenterzy będą w mundurkach tęczowych, czy tylko tych niebieskich z gwiazdkami. Zmieni się też styl rozprawiania z protestującymi, zamiast gazu łzawiącego, policjanci od Tuska będą rozpylać La Vie Est Belle.
A serio? Sporo ludzi dało się nabrać. Głosowali za państwem PiS-u, ale bez PiS-u i Jarosława Kaczyńskiego, a także bez PO i Donalda Tuska. Dostali to ostatnie, z showmanem Szymonem Hołownią i hamletyzującym Kosiniak-Kamyszem. Niby w sam raz, ale jak wsadzimy głowę do lodówki, a nogi do piekarnika, to wcale nie będzie nam w sam raz. Dwóch ostatnich szybko się przekona, że jak zaczyna się grać z szulerem, to nie ma zmiłuj się. Trzeba być przygotowanym na bycie okantowanym.
A mogło być inaczej, bo to momenty tworzą bohaterów i mężów stanu, a nie ich osobowości. To w takich momentach jak ten obecny, gdy rzeczeni mieli okazję pokazania trzeciej drogi, a więc ludzie niepozorni jak Kosiniak-Kamysz, albo mało poważni jak Hołownia, urastają do rangi liderów. Niestety, póki co i na ten moment, stracili taką okazję.
Cały ten tercet: Tusk, Hołownia i Kosiniak-Kamysz, przypomina weselne oczepiny. Wokół trzech krzeseł biegają cztery osoby, ale miejsca nie starczy dla wszystkich i trzeba być bardzo czujnym. Liderzy Trzeciej Drogi nie wzięli do buzi za dużo, czyli więcej niż mogliby przeżuć, ale postanowili spróbować tego, czym lider PSL już raz mało się nie udławił. Podniesienie wieku emerytalnego odbija mu się czkawką do dzisiaj.
Reguły gry się nie zmieniły, a najlepszym tego dowodem jest fakt, że kapitałem zakładowym nowego rządu jest afera wiatrakowa. Nie można się oprzeć wrażeniu deja vu. Młodsi, afery Rywina, a także tej hazardowej, już nie pamiętają. O innych mogą już nie usłyszeć, bo po przejęciu mediów publicznych, nie będzie gdzie.
Prawica liczy na to, że za 2 lata koalicja się rozpadnie. Trochę głupie myślenie. Takie rzeczy zdarzały się, gdy politycy byli ideowi i o coś im chodziło. Teraz, to czysty biznes! Nikt nie będzie ryzykował tego lub tamtego interesu, bo w czymś i z kimś się nie zgadza. Zgadzać ma się stan konta. Taka smutna rzeczywistość.
Felieton opublikowany 13.12.2023 w "Gazecie Lubuskiej"